Najlepszy system operacyjny – jaki wybrać?

Każdy komputer działa posługując się pewnym zainstalowanym systemem operacyjnym, który zarządza jego głównymi zasobami. Niektórzy decydują się nawet na posiadanie na swoim komputerze różnych systemów operacyjnych, czasem ze względu na to, że jedne programy działają na jednym systemie, a drugie na drugim lub też dlatego, że przy choćby pisaniu nowych programów często przydaje się możliwość sprawdzenia działania prototypu na różnych systemach i sprawdzić jego kompatybilność.

Są trzy podstawowe, najbardziej znane systemy operacyjne, powszechnie stosowane przez użytkowników z całego świata. Jednak, który z nich jest najlepszy? Wspominanymi systemami operacyjnymi są Linux, Windows, który jest produktem Microsoftu oraz system operacyjny Mac OS, który jest stosowany na komputerach pod znakiem Macintosh. Jeszcze jakiś czas temu za zupełną potęgę uważało się Windows’a, który gościł praktycznie na każdym komputerze, jednak teraz jest nieco inaczej. Windows jest bardzo prosty w użytkowaniu, a jego przyjazny interfejs graficzny pozwala na wygodne posługiwaniu się nim. Natomiast Linux odstraszał potencjalnych użytkowników tym, że obsługuje się go za pomocą pisanych komend, a nie tak jak w Windowsie, poprzez ładny, intuicyjny interfejs.

Teraz Linux również posiada własny graficzny interfejs, a szybkość i sprawność działania tylko dostarczają mu coraz więcej zwolenników, natomiast Windows ich traci ze względu na ciągłe, nadmierne obciążanie procesora oraz wieczne błędu znajdujące się w każdej wersji, do których trzeba doinstalowywać i ściągać z Internetu kolejne aktualizacje. Okazuje się, że korzystanie z systemu Windows staje się uciążliwe, natomiast Linux jest coraz lepszy nie tracąc na swojej sprawności. A co z Mac OS? Otóż był to system operacyjny stosowany przez wszystkich użytkowników iMac’ów oraz MacBook’ów, jednak teraz również użytkownicy innych komputerów szybko się do niego przekonują. Największą przeszkodą przy Mac OS było to, że niewiele programów, które są powszechnie stosowane przez przeciętnych użytkowników komputerów posiada swoje zamienniki lub też specjalnie przerobione wersje tak, aby działały na tym systemie operacyjnym. Teraz jednak coraz więcej programów i gier jest od razu przystosowywanych do działania na Mac OS.

Author: linux

Share This Post On