Jaką kupić płytę główną?

Płyta główna, jak sama nazwa wskazuje jest głównym elementem każdego komputera bez względu na to czy mamy do czynienia z komputerem stacjonarnym czy laptopem. Każdy element w naszym komputerze komunikuje się z płytą główną przez różnego rodzaju złącz i wejść.

Do najważniejszych złącz należą:
-podstawka procesora do której montowany jest procesor
-porty na pamięć ram
-kartę graficzną

oraz urządzenia peryferyjne takie jak:
-drukarka*
-mysz, klawiatura*
-monitor itp.

Sprawność płyty głównej zależy od chipsetu jaki został w niej zamontowany. Steruje on szybkością transmisji informacji pomiędzy procesorem, a pozostałymi podzespołami zamontowanymi na płycie głównej np. z dyskiem twardym.

Podzespoły na płycie głównej

BIOS- najniższy program w komputerze zamieszczony w układzie scalonym, dzięki niemu możliwa jest praca innych programów w komputerze jak i samego systemu operacyjnego(windows, linux).
Producenci dali możliwość wglądu w bios, zmian co poniektórych ustawień, lecz nie dali możliwości modyfikacji.

Gniazdo procesora- Podstawka pod procesor, zależnie od producenta procesora stosowane są różne podstawki, tak że procesor firmy intel nie będzie pasował pod procesor amd i odwrotnie.
Przykładowo podstawką pod procesor intel i 5 jestSocket 1150 zaś pod amd AM3

Gniazda pamięci- złącza na pamięć ram, odpowiadają za aktualnie wkonywane zadania na komputerze, wiąże się to z wykasowaniem pamięci po wyłączeniu komputera.

Chipset- element połączony z kilku modułów, jego zadaniem jest umożliwienie komunikacji procesora z innymi podzespołami takimi jak kości pamięci, dysk, monitor itp

Author: linux

Share This Post On