Instalacja programów w systemie Linux za pomocą terminala

Programy, aplikacje.. To wszystko umożliwia rozszerzenie możliwości systemu operacyjnego. Nie chodzi tylko o systemy z rodziny Windows, bo tu instalacja ogranicza się do inteligentnego naciskania guzika „dalej”.
W systemach z rodziny Linux można to zrobić na 3 sposoby:

• Za pomocą wbudowanych sklepów z aplikacjami jak to wygląda na smartfonach. (Google Play, czy Samsung Apps, na komputerach z Ubuntu jest to Centrum Oprogramowania Ubuntu)
• Używając menedżera pakietów. (m. in Meneżer Pakietów Synaptics)
• Wpisując komendy w terminalu.

Najprościej jest uruchomić Centrum Oprogramowania Ubuntu. Tam znajdziemy aplikacje pogrupowane w różne kategorie. Od narzędzi po gry. Za darmo oczywiście. Zdarzają się wyjątki kiedy aplikacja kosztuje jakieś grosze ale nic nie stoi na przeszkodzie kiedy programista chce pieniędzy za swoją robotę. Instalacja interesującego nas programu ogranicza się do naciśnięcia „Instaluj” i wpisania hasła do naszego konta.
Druga metoda jest równie prosta jak pierwsza, ale grup jest więcej i sam menedżer pakietów obsługuje się nieco inaczej. Nazwy programów (pakietów) są pisane w „pełni” tzn. Nazwa-wersja-rodzaj. deb Przykład: sfml-1. 6-i386. deb. Pakiety instaluje się „zaznaczając” je do instalacji używając PPM > Zaznacz do Instalacji > Zastosuj > Wpisanie hasła konta.

Trzecia metoda jest troszkę trudniejsza od poprzednich ponieważ wymaga znajomości komend powłoki Bash, zwykle znajduje się on w Menu, w zakładce Akcesoria (Środowisko GNOME). Aby zainstalować program należy znać:
1. Pełną nazwę pakietu, który chcemy zainstalować
2. Wpisać sudo apt-get install (Systemy Ubuntupodobne) lub
sudo yum install (sytemy oparte o RedHat Linux)

Author: linux

Share This Post On