Czym jest system operacyjny Linux?

Linux oznacza pełen dostęp . Mając dostęp do kodu źródłowego istnieje prawdopodobnie najbardziej znacząca różnica między systemem operacyjnym Linux i Windows. Fakt, że Linux należy do GNU Public License zapewnia, że użytkownicy (wszelkiego rodzaju) mają dostęp do (i jego zmiany) kodu, który służy jako fundament systemu operacyjnego Linux. Można spojrzeć na to z obu stron barykady. Niektórzy twierdzą, że zapewnienia to społeczeństwu dostęp do kodu i otwiera system operacyjny (i oprogramowania działającego na nim) przez złośliwych programistów, którzy skorzystają z możliwości znalezienia wszelkich niedoskonałości tego systemu. Inni mówią, że mając pełny dostęp do kodu pozwala to szybciej doprowadzić do usprawnień i poprawek.

W przypadku Linuxa i Windowsa istnieje również różnica między licencjami. Każdy specjalista IT może zgodzić się temat licencji oprogramowania. Załóżmy jednak, że wystarczy spojrzeć na kluczowy aspekt. Dzięki licencji GPL system operacyjny Linux, możesz dowolnie modyfikować i używać tego oprogramowania, a nawet opublikować je lub sprzedać (tak długo, jak uczynisz kod jest dostępnym). Ponadto, z GPL, możesz pobrać jedną kopię dystrybucji Linuxa (lub jego aplikacji) i zainstalować go na wiele maszyn, tak jak chcesz. Jest jeden problem, większość firm odwraca się i odchodzi się od Linuxa. Ale to nie jest to konieczne. Z Linuxem, masz poparcie ogromnej rzeszy społeczności poprzez fora, wyszukiwanie online i wiele wyspecjalizowanych witryn.

I oczywiście, jeśli czujesz potrzebę, możesz kupić umowę wiążącą z niektórymi większymi firmami i Linux (Red Hat i Novell na przykład). Kilka lat temu, jeśli chciałeś zainstalować Linuksa na komputerze trzeba było się upewnić, że sprzęt lub instalacja nie będzie działać w 100 proc. W obecnej sytuacji tak już nie jest. Możesz pobrać PC (lub laptop) i prawdopodobnie jednego lub więcej istniejących dystrybucji systemu Linux do zainstalowania w prawie 100 procentach. Ale są pewne wyjątki. Na przykład, hibernacja lub wstrzymanie pozostaje problemem w wielu laptopach. Nie ważne jak daleko system operacyjny Linux ma przyjść i jak niesamowite środowisko graficzne, staje się w wierszu poleceń zawsze będzie nieocenionym narzędziem dla celów administracyjnych.

Z Linuxem masz (z prawie każdej dystrybucji) miejsce centralne, gdzie można szukać, dodać lub usunąć oprogramowanie. To systemy zarządzania pakietami, np. Synaptic. Z Synaptic, można otworzyć jedno narzędzie, szuka aplikacji (lub grupy aplikacji), i instaluje aplikacje bez konieczności wykonywania żadnych sieci wyszukiwania (lub zakupu). Instalacja w systemie Linux jest prosta, bezbolesna i scentralizowana. Z Linuksem, można bardzo dużo zrobić,jeżeli chodzi o wygląd pulpitu i poczuć, jak chcesz / potrzebujesz. Możesz mieć za dużo lub za mało na pulpicie, jak chcesz. Od prostych, płaskich Fluxbox do pełnowymiarową 3D Compiz, Linux jest bardzo elastyczny,jeżeli chodzi o środowisko komputerowe. Nieodłączną zdolnością Linuxa jest umiejętność, aby zatrzymać się na różnych poziomach uruchomienia. W ten sposób można pracować zarówno z linii poleceń (Run Level 3) lub GUI (run poziom 5). W Linuksie, nawet w biegu na poziomie 3, możesz pobrać i zainstalować narzędzie pomocne (hello apt-get install aplikacji za pośrednictwem linii poleceń). Są jednak chwile, kiedy chcesz użyć GUI do celów administracyjnych, tu można w pełni administrować serwerem Linuksa z linii poleceń.

Author: linux

Share This Post On